Kilka słów o makramie

sznurek do makramy

Makrama to sztuka wiązania sznurków znana już od wielu wieków. To ciekawa alternatywa dla szydełkowania, czy dziergania na drutach. Do wykonania makramowych ozdób nie potrzeba dodatkowych akcesoriów o ile nie chce się jej potem ozdabiać np. guzikami, czy też powiesić na ścianie – wtedy potrzebna jest zawieszka. Jedyne co jest potrzebne to dobrej jakości sznurek, kreatywność i dużo wolnego czasu.

Gruby miękki sznurek

sznurek do makramyCo zatem warto wiedzieć o makramie zanim się zacznie? Na pewno bardzo ważny jest odpowiedni sznurek do makramy. Sznurek nie może być zbyt cienki ani zbyt słaby – polecane są sznurki grubsze, najlepiej bawełniane czy wykonane z tkaniny z recyklingu. Sznurek będzie miękki i elastyczny, tak by łatwo można było wykonywać na nim wiązania. Zwykle używa się sznurka w delikatnym kremowym odcieniu, jednak na rynku dostępnych jest wiele innych kolorów, nawet neonowych i pastelowych. Druga kwestia to wzory i to co można wiązaniami mak ramowymi zrobić. Najpopularniejsze są makramowe ozdoby do powieszenia na ścianie, podwieszane osłonki na doniczki, jak również mak ramowe torebki z frędzlami. Ozdoby są wybierane przez osoby początkujące. Na drewnianym lub metalowym pałąku przekłada się sznurki, związuje, kocówki zostawia luzem by tworzyły frędzle. W ten sposób można trenować sztukę wiązania sznurków.

sznurek do makramyZrobienie osłonek wymaga więcej wprawy. Co prawda same wiązania nie są trudne, ale trzeba wszystko dobrze wymierzyć, robić na wymiar, tak by doniczka dobrze się trzymała. Torebki, koszyczki, czy inne przestrzenne rzeczy są trudniejsze do wykonania. To opcja dla zaawansowanych w sztuce makramy osób, które znają różne tricki, wiedzą jak przekładać i wywijać mak ramowe płachty, czy jak wpleść w nie uchwyty, zaczepy i inne. Trzecia kwestia to dobór wzoru i koloru do konkretnej rzeczy. Często końcówki sznurków zostawia się tak by wystawały na końcu makramy i tworzyły frędzelki. Nie każdemu to się jednak podoba. Znalezienie wzoru bez frędzelków na pewno jest trudniejsze, tak samo jak wykonanie danej rzeczy. Wtedy sznurki trzeba ukrywać, przycinać, podwiązywać by nie były widoczne, przynajmniej z zewnątrz.

Bardzo efektownie makramya wygląda wtedy, kiedy do jej zrobienia używa się więcej niż jednego koloru. Wtedy ozdoba jest bardziej efektowna, a wzór lepiej widoczny. Na początku kolorowe sznurki ułatwiają robienie węzłów bez mylenia się po które sznurki trzeba sięgnąć. Osoby zaawansowane w makramie będą za to wiedziały jak wyrobić wzór tak, by miał on jednolity kolor i wyróżniał się na tle całej ozdoby.