Czym jest dieta BARF?

surowe mięso dla psa

Psy, jako zwierzęta wywodzące się w linii prostej do wilka, do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej diety. Jak powszechnie wiadomo, wilki jako szczytowe zwierzęta w łańcuchu pokarmowym żywią się mięsem upolowanych przez siebie ofiar. Psy, choć udomowione, pod kątem potrzeb żywieniowych nie różnią się bardzo od swoich przodków. Dlatego coraz popularniejsza staje się dieta BARF – najbardziej zbliżona do tej, która jest dla psowatych najbardziej naturalna.

Mięso dla psa w dobrej cenie

 surowe mięso dla psaOkreślenie diety BARF wywodzi się z angielskiego Appropriate Raw Food, czyli w wolnym tłumaczeniu: “biologicznie odpowiedni surowy pokarm”. Dieta ta ma być jak najbardziej naturalna – to znaczy jak najbardziej zbliżona do diety dzikich psowatych, przystosowana do układu pokarmowego psa. Sucha karma może być uzupełnieniem karmy BARF, ale nie powinna być głównym pokarmem. Pies ma krótki układ pokarmowy, zaś trawienie zaczyna się już w jelitach i żołądku. Stąd przy karmieniu samą karmą może powodować niestrawność i inne problemy zdrowotne. Na dietę BARF mogą składać się: ryby, surowe kości z wieprzowym, wołowym lub drobiowym mięsem lub samo mięso. Należy jednak pamiętać, że psy, nawet te dzikie nie są stuprocentowymi mięsożercami. Nawet w diecie dzikich psowatych pojawiają się rośliny, pobierane z żołądków roślinożernych ofiar drapieżnika. Ponadto nierzadko można zaobserwować psa gryzącego trawę.

 surowe mięso dla psaChoć ten widok może wydawać się nienaturalny, czynność ta jest uwarunkowana tym, że rośliny, w tym trawa, wspomagają trawienie. Dlatego ważne jest, by dietę BARF urozmaicić roślinami: owocami lub warzywami, przy czym należy pamiętać, by były mocno rozdrobnione. Mięso w diecie psa powinno stanowić 60-80% całej diety. Godnym uwagi argumentem stanowiącym za karmieniem psa dietą BARF jest jej cena. Niskiej jakości, marketowa karma wpływa negatywnie na zdrowie psa, powoli wyniszczając mu nerki, stawy itd., powodując cierpienie naszego pupila oraz generując wysokie wydatki na leczenie u weterynarzy. Karmy średniej klasy kosztują około 12 zł za kilogram, podczas gdy sprawdzone surowe mięso dla psa kosztuje około 10 zł za kilogram. Ci, którzy chcieliby zaoszczędzić jeszcze bardziej mogą kupić mięso mrożone w supermarkecie za około 5 zł za kilogram.

Mięso marketowe co prawda nie jest tak dokładnie przebadane jak to przeznaczone dla psów, lecz wciąż będzie lepszej jakości niż średnia karma marketowa. Warto zatroszczyć się o zdrowie pupila i zapewnić mu jak najlepsze warunki życia – w tym również o odpowiednią dietę. Dobrze żywiony pies będzie żył długo i zdrowo, a właściciel może cieszyć się zaoszczędzonymi na złej karmie i weterynarzu pieniędzmi.