Czy warto wziąć udział w weekendowym kursie skałkowym?

Ścianka wspinaczkowa

Wspinaczka może wydawać się ekscytującym sportem. By zacząć ją uprawiać, trzeba jednak zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności. Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaniem zaleca się zrobienie specjalnego kursu skałkowego dla początkujących.

Kurs skałkowy weekendowy

Nie warto polegać wyłącznie na wiedzy czerpanej z poradników internetowych i książkowych. Wspinaczka nie jest intuicyjna i wymaga solidnego przygotowania. W przeciwnym razie można narazić się na wiele błędów. Zadaniem kursu jest przekazanie uczestnikowi wiedzy i odpowiednich umiejętności niezbędnych do wspinania. Po zakończeniu takiego kursu — osoba biorąca w nim udział będzie znać zasady bezpieczeństwa i nauczy się wspinać samodzielnie. Czasem jednak ciężko znaleźć wystarczająco dużo czasu na wzięcie udziału w kursie. Szkolenia zwykle wymagają dyspozycyjności przez kilka dni. W takim przypadku najlepszą opcją będzie kurs skałkowy weekendowy dla początkujących. Jego uczestnicy przez kilka weekendów poznają tajniki wspinania na skałach.

Na kursie jest również możliwość nabycia właściwych nawyków i wypracowania odpowiedniej techniki. Nad tym wszystkim czuwają instruktorzy, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i pomagają uczestnikom opanować trudności związane ze wspinaniem. Można zadawać im pytania, a w przypadku czerpania wiedzy z poradników, nie ma się takiego przywileju. Na szkoleniu uczestnicy zapoznają się także ze sprzętem do wspinaczki. Mogą sprawdzić, z którego sprzętu korzysta się im najlepiej, a także poradzić się instruktorów, który sprzęt będzie dla nich odpowiedni. Dzięki kursowi można dowiedzieć się, jakie marki i sklepy ze sprzętem są godne polecenia, co ma duże znaczenie dla osób, które dopiero poznają tę dyscyplinę. Na kursie skałkowym można również nawiązać wiele znajomości. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaniem i szukają towarzyszy, z którymi będą mogły dzielić swoją pasję. Podczas nauki wspinaczki zdobywa się również umiejętność panowania nad emocjami. Należy pamiętać, że wspinaczka to sport ekstremalny, więc podczas jego uprawiania może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Ponadto w wielu osobach samo wchodzenie na skałkę i duża odległość od ziemi wywołuje negatywne emocje.

Na początku pokonanie lęku wysokości może sprawiać trudności. Dlatego więc pomoc instruktorów może być przydatna, gdyż zapewniają oni uczestnikom swoje wsparcie i dbają o ich komfort. Warto skorzystać z kursu skałkowego, gdyż dzięki niemu uczestnik uczy się, jak udzielić innym podstawowej pomocy w razie wypadku, a przede wszystkim zdobywa umiejętność samodzielnego i bezpiecznego poruszania się po skałkach.