Rolki terenowe od zadań specjalnych

rolki terenowe

Wrotki, rolki czy łyżworolki to tylko niektóre z typów sprzętu do jeżdżenia, jakie można spotkać na polskim rynku. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje także specjalny typ rolek terenowych, czyli nartorolki, przeznaczony dla biegaczy, którym znudziło się już szosowanie na płaskich terenach. Czym się cechują? 

Rolki terenowe — profesjonalny sprzęt rekreacyjny

rolki terenoweNartorolki to sprzęt stworzony z myślą o jeździe na trudnych, nierównych terenach. Zbudowane są ze specjalnej szyny, która amortyzuje wszelkie wstrząsy. Duże pompowane koła pozwalają na szybkie poruszanie się nawet po najtrudniejszych terenach. Płoza szyn może być wykonana z aluminium bądź tworzywa kompozytowego. Ten drugi typ bardziej nadaje się do szosowania po trudnym terenie, ponieważ zapewnia większą odporność na wibracje, a lepsza amortyzacja sprawia, że drgania nie będą skutkowały na przykład bólami stawów. Jazda na nartorolkach z reguły jest przeznaczona nie tylko pod rekreację, ale także pod rywalizację sportową. Ruch na nartorolkach jest podobny do łyżwiarskiego typu poruszania się. Do tego sprzętu dopasowuje się często kijki trekingowe, ponieważ duży opór kół wymaga pomocy przy odpychaniu. Ceny dla profesjonalistów są naprawdę wysokie, ale na rynku można także znaleźć niedrogie rolki terenowe. Przeznaczone są dla wszystkich amatorów i średniozaawansowych, którzy chcą urozmaicić sobie czas wolny, albo wyruszyć na rolkach na inne trasy, niż te asfaltowe. Wycieczka do lasów, w głąb dróg polnych zapewnia atrakcje podczas jazdy, których nie sposób znaleźć na standardowych trasach.

rolki terenoweDzięki nartorolkom możliwa jest także wspinaczka, ponieważ w razie konieczności zapewniają one stabilny chód, dopasowany do nierównego podłoża. Jednocześnie twardość kół sprawia, że na takim sprzęcie można rozwinąć szybkie prędkości. Jedno odbicie jest w stanie przenieść użytkownika o wiele metrów do przodu. Jazda odbywa się w zwykłych butach codziennych bądź sportowych. Większość modeli nartorolek jest wyposażonych w hamulce, których zasady działania są podobne jak w większości typów rolek czy łyżworolek. Bieg na nartorolkach to doskonałe ćwiczenie mięśni nie tylko nóg, ale także barków i rąk. Doskonale poprawia krążenie. Jest wykorzystywane przez biegaczy narciarskich do ćwiczeń poza sezonem.

Posiadając taki sprzęt rekreacyjny, można zwiedzać nawet najtrudniej dostępne tereny, zapewniając sobie odpowiedni relaks, a jednocześnie ćwicząc swoją kondycję. To doskonała propozycja dla osób, które pragną odpocząć od zgiełku wielkich miast, a także napawać się naturą.