Jaką trawę ozdobną wybrać?

hakonechloa aureola

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie ogrodu jest zasadzenie w nim trawy bambusowej, czyli Hakonechloa Aureola. Rośnie ona naturalnie w japońskich górach, ale dzięki sklepom ogrodniczym można ją posadzić także we własnym ogrodzie. Ma ona kształt owalnej kępy, która składa się z liści o wydłużonym, łukowatym kształcie. Przed posadzeniem tego gatunku trawy ozdobnej należy odpowiednio przygotować glebę. Nie powinna ona też rosnąć w miejscu, które będzie silnie nasłonecznione. Stworzenie właściwych warunków jest niezbędne.

Trawa Hakonechloa Aureola — wyjątkowa roślina

hakonechloa aureolaLiście mają do 25 centymetrów długości i około 12 milimetrów szerokości. Cechują się one jasnymi, wybarwionymi paseczkami, które są żółto-zielone. Bliżej jesieni barwa liści zmienia się na czerwoną. Ta odmiana trawy jest ceniona przez ogrodników, ponieważ dobrze znosi zimowe warunki w Polsce. Wypuszcza ona podziemne kłącza, które odrastają, gdy robi się cieplej. Co do gleby to wymagania trawy bambusowej są bardzo konkretne – musi być ona próchniczna, przepuszczalna i wilgotna. Najlepsze miejsce do uprawy trawy bambusowej to przestrzeń znajdująca się w półcieniu. Dobrze sprawdzi się w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak ogrodowe oczka i stawy, gdzie będzie miała dostęp do dużej ilości wody. To ciekawe uzupełnienie rabat kwiatowych i klombów. W polskich warunkach wysokiej jakości trawa Hakonechloa Aureola może rosnąć w doniczce lub bezpośrednio w glebie. Uprawa doniczkowa wymaga, żeby na okres zimowy schować ją w nasłonecznionym i chłodnym pomieszczeniu.

hakonechloa aureolaW porównaniu do innych gatunków traw, Hakonechloa Aureola ma większe wymagania dotyczące jakości gleby, ilości wody i nasłonecznienia. Zimą nadmiar wody może spowodować gnicie rośliny w dolnych partiach, co ostatecznie doprowadzi do jej zepsucia. Ziemię przed wsadzeniem trawy warto wzbogacić torfem odkwaszonym. Alternatywnie można zastosować kompost. Trawę bambusową można zasadzić w glebie gliniastej, ale wówczas trzeba ją przemieszać z gruboziarnistym piaskiem, żeby zwiększyć poziom przepuszczalności wilgoci. Wśród ozdobnych traw Hakonechloa Aureola cieszy się dużym zainteresowaniem – jej gęste kępy wyróżniają się na tle innych gatunków. Kształt liści przypomina bambusowe.

Trawa bambusowa jest rzadko spotykana w polskich sklepach ogrodniczych. Na jej uprawę decydują się przeważnie doświadczeni ogrodnicy, którzy chcą wprowadzić do swojej przestrzeni nietypową roślinę. Jej przekrój jest nadzwyczajnie lekki, za co jest ona ceniona wśród projektantów ogrodów i ogrodników. Jesienna zmiana koloru dodaje jej efektywności.