Psycholog a stany depresyjne

znany psycholog

Depresja jest obecnie uznawana za chorobę cywilizacyjną – w samej Polsce szacuje się że cierpi na nią nawet dwa miliony osób. Często jest bagatelizowana, leczenie nie zawsze podejmowane, przez co rozwija się, pogłębia i może prowadzić do poważnych zaburzeń o naturze destrukcyjnej. Co warto wiedzieć o tej podstępnej chorobie, jakie sa jej objawy, jak wygląda leczenie w zależności od stanu pacjenta?

Nie daj się depresji!

pomoc psychologaDepresja wiąże się przede wszystkim z pogorszeniem się nastroju, ciągłym smutkiem, brakiem chęci do życia i działania. Pacjent nie ma motywacji by robić cokolwiek, popada w apatię, jest niezdolny do podejmowania decyzji. Widzi świat w ciemnych barwach, myśli pesymistycznie o swojej przyszłości. W wersji skrajnej chorby może nie być w stanie wstać z łóżka, przestaje jeść i pić, ma także myśli dotyczące śmierci i może podejmować próby samobójcze. Często psychika ma tkaże wpływ na ciało – chory skarży się na ciągłe zmęczenie, nadmierną senność lub przeciwnie – problemy z zasypianiem, czy też na osłabienie ogólne organizmu. Z czasem jego stan się pogarsza coraz bardziej. Pomóc może jedynie wykształcony dobry psycholog z Poznania. To pierwsza deska ratunku dla osoby z depresją. Psycholog od razu rozpozna objawy choroby, jak również zaproponuje terapię. Chory będzie mógł opowiadać o swoich problemach, troskach, zobaczy inny punkt widzenia, jak również pozna mechanizmy dzięki którym będzie mógl przezwyciężyć chorobę.

znany psychologCzasem niezbędna okazuje się pomoc psychiatry, który w przeciwieństwie do psychologa skończył studia medyczne oraz może wypisywać leki antydepresyjne. W skrajnych przypadkach np. przy próbach samobójczych niezbędna będzie hospitalizacja w ośrodku zamkniętym. Tak pacjent ma codzienny kontakt z terapeutą, uczestniczy także w zajęciach grupowych. Jest stale pod nadzorem lekarskim i przyjmuje leki. Dopiero kiedy jego stan się poprawi to może wrócić do domu, ale nadal będzie on kontynuował terapię zajęciową. Jakie są szanse na wyleczenie? Bardzo duże, szczególnie kiedy depresja zostanie szybko wykryta, zostanie wdrożone właściwe leczenie, a chory ma dużą chęć poprawy. Pomaga także wsparcie rodziny i przyjaciół.

Depresja to bardzo poważna choroba jakiej nie można lekceważyć. Ma dramatyczny wpływ nie tylko na życie pacjenta, ale także bliskich mu osób, które ciepią widząc jego smutek i brak radości z życia. Na szczeście dzięki wykształconym psychologom i doświadczonym psychiatrom można wyleczyć się nawet z ciężkiej depresji – grunt to duża chęć do zmiany w życiu.