Szydełkowanie i robienie na drutach – wybór dobrej włóczki

włóczka wełniana

Robić na drutach czy na szydełku możemy z zastosowaniem różnego rodzaju włóczek. Szydełkowanie wymaga pracy z tylko jedną pętelką, dzięki czemu ta metoda jest łatwiejsza do opanowania. Tymczasem przy robieniu na drutach mamy do opanowania więcej pętelek, przez co łatwiej o pomyłkę.

Specjalna termoaktywna włóczka

włóczka wełnianaNic jednak nie stanie nam na przeszkodzie, by nauczyć się szydełkowania czy robienia na drutach, a w XXI wieku jest to o tyle proste, że internet wzbogacony jest o masę filmików i poradników jak to najlepiej robić. Każde dziergane przedsięwzięcie zaczynamy od zakupu materiałów, czyli włóczki – jak dobrać odpowiednią? Warto inwestować w surowce najwyższej jakości, takie jak wełna czy bawełna z jedwabiem, ponieważ każdy wybór przekłada się na jakość i trwałość wyrobu. Postawmy na wełnę. Co trzeba o niej wiedzieć? To surowiec naturalny pozyskiwany od zwierząt, ciepły i wytrzymały. Wełna jest świetnym wyborem dla marzących o wykonaniu doskonałej jakości odzieży i dodatków na sezon jesienno-zimowy: czapki, szaliki i rękawiczki. Każda dobra włóczka wełniana jest termoaktywna, co oznacza, że w chłodniejsze dni doskonale dogrzewa, jednocześnie odprowadzając wilgoć z ciała. Ma jednak jedną wadę, jest to materiał dość mocno gryzący, więc nie wszystkim podpasuje, ale jest na to rozwiązanie – wełna merynosowa.

włóczka wełnianaDelikatna, puszysta i miła w dotyku, będzie świetnym jej odpowiednikiem, natomiast dla alergików świetnie sprawdzi się wełna z alpak, nie uczula, jest miękka i delikatna. Można zakupić również włóczkę moherową, produkowaną z wykorzystaniem wełny od kóz angorskich to również bardzo miękka i puszysta włóczka z powodzeniem można ją wykorzystać do dziergania szali czy chust. Poszukując idealnej przędzy wełnianej na robótkę, warto sprawdzić również przepis dotyczący prania. Nie każdą bowiem włóczkę można prać w pralce, najlepiej jednak gdy automat do prania ma funkcję „prania ręczenie”, wtedy nie trzeba ciężkiego swetra prać samemu. Teraz postawmy na bawełnę. Co o niej możemy się dowiedzieć? Włóczka bawełniana jest gładka, miła w dotyku i niezwykle wytrzymała – szczególnie nadaje się do dziergania odzieży dla niemowląt i dzieci, a także dodatków, a nawet zabawek. Ta świetna w obróbce i nieulegająca mechaceniu przędza ma swój szczególny rodzaj, jakim jest bawełna egipska. Zbierana ręcznie, składa się z długich włókien, poddana procesowi merceryzacji, czyli dodatkowej obróbce chemicznej w celu poprawy wytrzymałości i podatności na farbowanie. Taka bawełna jest świetnie skręcona i dostępna we wszystkich kolorach tęczy. A może mieszanki? To połączenie włókien naturalnych i syntetycznych, daje nam zupełnie nowe właściwości włókna. Oczywiście lepiej szukać połączeń gdzie przeważa materiał naturalny. Przędze bawełniane również są przez producentów łączone z wiskozą, trwałym lnem czy wytrzymałym poliestrem. Przed wyborem odpowiedniej włóczki warto przemyśleć, co ma zostać z niej wykonane i zapoznać się ze składem oraz w przypadku mieszanki – właściwościami danej przędzy.

Na rynku mamy do wyboru bogaty asortyment wełny, bawełny czy mieszanek. To jaką, wybierzemy zależy od naszych oczekiwań i preferencji. Jeśli dopiero zaczynamy, przygodę z robótkami ręcznymi możemy zapytać się sprzedawcy, która włóczka wełniana będzie najlepsza.