Komora hiperbaryczna – zastosowanie w medycynie

hiperbaryczna komora

Urządzeniem przeznaczonym do stosowania tlenu pod wysokim ciśnieniem jest komora hiperbaryczna. Prototyp tego urządzenia został pierwszy raz wykorzystany w 1662 roku przez pochodzącego z Wielkiej Brytanii lekarza i duchownego. Samo słowo „hiperbaryczny” wywodzi się z języka greckiego i oznacza „nadciśnienie” – nawiązuje to do stosowanych wcześniej technik wdychania tlenu pod wysokim ciśnieniem.

Obecnie hiperbaryczną terapię tlenową stosuje się między innymi do leczenia choroby dekompresyjnej

komory hiperbaryczne w warszawieZabiegi tlenoterapii w komorze hiperbarycznej odbywają się w ciśnieniu przynajmniej 1,3 ATA. Powoduje to zwiększone przyswajanie tlenu przez skórę. Stan ten nazywa się wyższą saturacją. Wpływa to na kondycję całego organizmu – zabiegi hiperbaryczne są wskazane po operacjach chirurgicznych, złamaniach i urazach. Komory hiperbaryczne są szeroko stosowane podczas leczenia po zatruciu tlenkiem węgla. Pozytywne działanie tlenu przyswajanego w stanie wyższej saturacji jest potwierdzone także w przypadku chorób o podłożu neurologicznym. Jedna sesja w komorze hiperbarycznej powinna trwać około godziny. Operacje klatki piersiowej lub choroby płuc są przeciwwskazaniami do zabiegów w komorach hiperbarycznych. Także osoby z gorączką muszą poczekać na poprawę stanu zdrowia.

hiperbaryczna komora Kliniki zajmujące się tlenoterapią oferują sprawdzone komory hiperbaryczne w Warszawie – pozwala to na szybkie zorganizowanie zabiegu po zatruciu lub wystąpieniu choroby dekompresyjnej. Urządzenie powinno posiadać certyfikat CE oraz ISO 13485. Pacjent może głosowo komunikować się z obsługą komory hiperbarycznej. Nowoczesne komory posiadają kółka z polipropylenu, które umożliwiają ich przesuwanie. Waga komory jednoosobowej to około 170 kilogramów. Niezbędny jest także generator tlenu – urządzenie o mocy 1000 W jest w stanie pozyskać 10 litrów tlenu z 72 litrów powietrza. Urządzenie zasila się prądem elektrycznym o napięciu 240 V. W komorze wykorzystuje się sprężarkę, która generuje wysokie ciśnienie tlenu. Wilgotność powietrza w komorze zmniejszana jest poprzez separator.

W celu poprawy komfortu pacjenta możliwe jest regulowanie temperatury we wnętrzu komory hiperbarycznej. W Warszawie można skorzystać z godzinnej sesji hiperbarycznej w cenie już od stu złotych. Komory osiągają ciśnienie w granicach 1,3-1,5 ATA. Zabiegi w komorach hiperbarycznych są zalecane po leczeniu chirurgicznym i ortopedycznym. Także w bólowych schorzeniach neurologicznych zabieg w komorze hiperbarycznej może przynieść ulgę pacjentowi.