Jak przygotować się do przeglądu technicznego samochodu?

stacja kontroli pojazdów

Samochody to niezwykle wrażliwe maszyny, które wymagają odpowiedniego traktowania oraz częstych, najlepiej regularnych badań. Dbanie o auto przypomina dbanie o ludzki organizm. Oczywiście można udać się do specjalisty dopiero wtedy, gdy coś się psuje lub przestaje działać. Zdecydowanie lepiej jest jednak skorzystać co jakiś czas z pomocy fachowca, który sprawdzi, czy aby na pewno wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Przegląd auta na stacji

stacja kontroli pojazdówWłaśnie dlatego auta trzeba poddawać przeglądom technicznym czy okresowym. Oczywiście utrzymanie pojazdu w dobrym stanie, leży w interesie każdego właściciela auta. Regularne dbanie o dobry stan silnika pozwala zaoszczędzić na kosztownych naprawach. Nie wspominając już o tym, że sprawnym autem zwyczajnie szybciej i wygodniej dojedzie się do celu. Jednakże prawidłowe działanie każdego poruszającego się się po ulicach auta to także kwestia utrzymania bezpieczeństwa. Niesprawny, uszkodzony samochód, to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. W zadbaniu o prawidłowe funkcjonowanie auta, pomoże badanie techniczne samochodu, potocznie zwane przeglądem technicznym. Podczas kontroli uprawniony diagnosta będzie sprawdzał stan zawieszenia, silnika, a także świateł i sygnałów dźwiękowych. Sprawdza się również, czy samochód wpisuje się w normy emisji spalin. Warto pamiętać, że dokonywanie przeglądu jest uregulowane prawnie. Niepoddawanie pojazdu okresowej kontroli technicznej wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu.

stacja kontroli pojazdówJak często powinno się więc poddawać swoje auto obowiązkowej kontroli technicznej? W przypadku zakupu nowego samochodu, przeglądu diagnostycznego trzeba dokonać w trzy lata po pierwszej rejestracji. Kolejne przeglądy wykonuje się już co dwa lata. Inaczej sprawa wygląda w przypadku samochodów wyposażonych w instalację gazową, oraz tych służących do zawodowego przewozu ludzi. Tego typu pojazdy przegląd techniczny przejść muszą raz do roku. W przypadku aut zabytkowych wystarczy jedno jedyne badanie techniczne. Gdzie dokonuje się przeglądu technicznego auta? Służy temu stacja kontroli pojazdów, którą bez problemu znajdzie się w każdym ośrodku miejskim. Samochód to maszyna, która zazwyczaj eksploatowana jest bardzo intensywnie.

Codzienne pokonywanie dziesiątek czy nawet setek kilometrów wiąże się niestety z ryzykiem pojawienia się wszelkiego rodzaju usterek i uszkodzeń. Właśnie dlatego warto dbać o swoje auto i regularnie dokonywać badań technicznych. W ten sposób zadba się nie tylko o kondycję własnego portfela i samochodu, ale też o bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu.