Jak działają kocie hodowle?

polecane hodowle kotów brytyjskich

Nie da się ukryć, że najpopularniejszymi zwierzętami trzymanymi w domach są koty i psy. Pieski mogą być bardzo malutkie, jak yorki, jak i wielkie jak owczarki kaukaskie. Zachęcają do spacerów – w końcu psa trzeba wyprowadzać, można z nimi trenować, czy bawić się w psim parku. Koty to zdecydowanie domatorzy.

Dobra hodowla kotów

polecane hodowle kotów brytyjskichNiektóre z nich chętnie spacerują, ale tylko dookoła swojej ,,bazy” i nie zapuszczają się nigdzie indziej. Właśnie dlatego osoby mieszkające w blokach wybierają koty na swoich czworonożnych towarzyszy. Można je zostawić na czas pracy w domu – nie pogryzą kapci, nie zmoczą dywanu, nie będą wyły i budziły sąsiadów. Tak zwane dachowce częściej spędzają czas na świeżym powietrzu, nie zawsze czują potrzebę by wracać na noc do domu, mogą też być bardziej ,,dzikie”. Dlatego też lepiej jest kupić kocięta z hodowli. Jak działają najczęściej polecane hodowle kotów brytyjskich i innych? Na co zwracać uwagę przed zakupem kota? Biorąc kotka z rodowodem wiadomo, że jest on w pełni zdrowy i wolny od wad genetycznych. Hodowca przed sparowaniem dwóch zwierzaków sprawdza, czy w ich ,,historii rodziny” nie pojawiały się jakieś choroby – takie zwierzaki są wykluczane. Przed parowaniem samiec i samica przechodzą badania, czy w danym momencie nie są chore.

polecane hodowle kotów brytyjskichDodatkowo samica nie może zajść w drugą ciążę krótko po poprzedniej – to groziłoby uszczerbkiem na zdrowiu. Wiadome jest, że nie można parować zwierząt ze sobą spokrewnionych bo to zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby genetyczne. Wiele hodowli współpracuje ze sobą, w związku z tym z jednej z nich przychodzi samiec, a z innej samica. Dobry hodowca dba też o prawidłowy przebieg ciąży samicy oraz o prawidłowy rozwój małych kociaków. Zwykle zostają one z matką 12 lub 16 tygodni. W tym czasie muszą zostać odrobaczone, zaszczepione i zbadane przed weterynarza. Ważne jest też odpowiednie żywienie – koty dorosłe, jak i kociaki które nie piją już mleka matki muszą dostawać zbilansowaną i pełnowartościową karmę. Dzięki niej zachowają prawidłową wagę, zdrowie i nie będą miały problemów z trawieniem. Każdy legalny hodowca powinien mieć zarejestrowaną swoją działalność i być zrzeszonym w związku kocich hodowców.

Dobry hodowca musi dbać o swoje zwierzaki. Sprawdzać czy nie są chore, czy dostają dobre karmy, czy dostały szczepienia w odpowiednim czasie. Tak zadbane koty będą się dobrze rozwijały i nie będą miały w przyszłości problemów zdrowotnych. Zawsze trzeba sprawdzić hodowcę, czy działa legalnie oraz jest zrzeszony w związku.