Do naturalnych jonizatorów powietrza zalicza się przede wszystkim lampy solne. Pełnią one podwójną funkcję – są źródłem światła oraz wypełniają powietrze korzystnymi dla zdrowia jonami. Lampy solne stanowią też ciekawy element wystroju, gdyż te wykonane z naturalnych łupanych kawałków soli mają unikatowy kształt.
Himalajskie lampy solne -nie tylko element wyposażenia wnętrz
Lampy z soli krystalicznej są przydatne podczas leczenia objawów alergii. Powinny z nich korzystać także osoby, które cierpią na astmę, a także choroby układu krążenia lub oddechowego. Do wykonywania lamp używa się soli kamiennej. Jest to skała osadowa, która wyróżnia się na tle innych niską łamliwością. Jest ona też łatwo rozpuszczalna w wodzie i dobrze przewodzi ciepło. Taka lampa solna dobrze sprawdza się w grotach solnych, ale można jej też użyć w domu, co poprawi jakość powietrza. Naturalne właściwości jonizujące pomagają w łagodzeniu objawów związanych z alergią czy astmą. Dzięki jonizacji powietrze oczyszcza się w sposób samoczynny. Posiadanie lampy solnej zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów w pomieszczeniu. Postawienie jej na biurku to skuteczny sposób na zwiększenie efektywności podczas pracy lub nauki.
Osoby, które chcą stosować terapię kolorami, mogą zainteresować się barwionymi kloszami do lamp solnych. Wysokiej jakości estetyczne himalajskie lampy solne to element wystroju wnętrz, który ma także pozytywny wpływ na zdrowie. Ważne jest, żeby ustawiać lampy solne w pomieszczeniach, w których nie występuje wysoki poziom wilgoci. Sól na właściwości higroskopijne, co oznacza, że przyciąga cząsteczki wody znajdujące się w powietrzu. Zawilgoconą lampę trzeba natychmiast odłączyć od zasilania. Po oczyszczeniu lampy przy pomocy wilgotnej ścierki trzeba ją dokładnie osuszyć przed włączeniem. Wymiana żarówki wymaga odłączenia klosza od drewnianej lub plastikowej podstawki. Może być on nakręcony na gwint lub zatrzaśnięty przy pomocy sprężyny mocującej. Rozmiar i wagę lampy należy dobrać odpowiednio do powierzchni pomieszczenia. W pomieszczeniu o powierzchni do 20 metrów kwadratowych powinno się ustawić lampę o wadze około 10 kilogramów.
Większy rozmiar klosza, podobnie jak większa liczba lamp, zwiększa kumulację jonów ujemnych w pomieszczeniu. Rozgrzanie kryształu soli za pomocą żarówki potęguje naturalny efekt jonizacji. Lampy z soli krystalicznej są wykorzystywane w bioenergoterapii, homeopatii i medycynie naturalnej. Przytłumione przez klosz światło pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną osób cierpiących na różne schorzenia nerwowe.