Czy warto wykonać lustra w ozdobnych ramach samodzielnie?

stylowe lustra

Nie ulega wątpliwości, że lustra nadają każdemu wnętrzu wdzięku i uroku. Szczególnie jeśli posiadają piękne obramowanie, podkreślające charakter pomieszczenia. Czy warto zlecić obramowanie specjalnym firmom, czy może lepiej jest zdecydować się na samodzielne wykonanie ramy? Decyzja zależy od wielu czynników. Wielu domowników posiada w domu lustro bez oprawy. By ten praktyczny element przemienić w dekorację, można wykonać ramę lustra samodzielnie.

Stylowe lustra w ramach — DIY

stylowe lustraJeśli domownik posiada talent do rzemiosła, poczucie estetyki i dysponuje wolnym czasem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydował się na taką pracę. Do wykonania ramy potrzebne będą odpowiednie narzędzia takie jak klej, dykta i, oczywiście, części obramowania. Na początku należy dokładnie wymierzyć lustro, a na podstawie tych wymiarów odpowiednio przyciąć dyktę, która stanowić będzie rewers lustra — dobrze, jeśli będzie od niego mniejsza. Dyktę przykleja się z tyłu za pomocą mocnego kleju. Warto jest poczekać całą noc, aż klej „zwiąże” ze sobą oba elementy. Następnie przychodzi czas na ramę. Ramy drewniane, sztukateryjne, metalowe, a nawet takie  z ratanu — wyboru należy przede wszystkim dokonywać w dopasowaniu do stylu wnętrza. Stylowe lustra w ozdobnych ramach wykonane np. ze sztukaterii przyozdobią wnętrze urządzone w nurcie art déco, te z ratanu pomieszczenia rustykalne, a lustra z metalowym obramowaniem doskonale podkreślą wnętrza w charakterze loftowym bądź wenge.

stylowe lustra Części obramowania należy odpowiednio dociąć, najlepiej ukośnie, tak by po połączeniu tworzyły kąt prosty. Jeśli jest taka konieczność, należy je oszlifować, by wyrównać wszelkie chropowatości. Ponadto ważne jest także wykończenie — można je pomalować kolorową farbą albo użyć sprayu nadającego metaliczny efekt. Gotowe obramowanie trzeba przykleić po brzegach lustra i mocno docisnąć do dykty bądź płyty pilśniowej. Czy jednak warto przechodzić samodzielnie cały ten proces, jeśli na rynku dostępnych jest tyle ram i można także skorzystać z usług firm, wykonujących obramowanie na indywidualne zamówienie? Wybór należy do właściciela lustra. Jeśli ktoś dysponuje narzędziami, wolnym czasem i odpowiednimi umiejętnościami, może podjąć się takiego wykonania. W przeciwnym razie nie ma to większego sensu.

Wybór ram do luster w sklepach jest bardzo szeroki, a fachowcy potrafią doradzić, jakie dopełnią estetykę wnętrza, a klient zyskuje pewność, że obramowanie będzie solidnie wykonane, gotowe przetrwać lata. Samodzielne wykonywanie ram do lustra dla jednych będzie przyjemnością, a dla innych niepotrzebną pracą, którą lepiej jest zlecić fachowcom. A zatem każda z tych metoda ma swoje wady i zalety. Ważne, by efekt pracy był zadowalający i stanowił piękną ozdobę, podkreślającą styl wnętrza pomieszczenia.