Ugryzienie kleszcza – co robić?

badania po kleszczu

Żyją w lasach, parkach, na łąkach i w przydomowych ogrodach – kleszcze bytują na wszelkich terenach zielonych. Czają się na liściach i łodygach aż podejdzie ich potencjalny żywiciel i wtedy ruszają do ataku. Przechodzą na niego i wgryzają się w skórę, najczęściej w zgięciach łokci i kolan, w pachwinach, choć mogą się zagnieździć nawet we włosach czy na brzuchu.

Co robić kiedy na swoim ciele znajdziemy takiego pajęczaka?

zalecane badania po kleszczuNajlepiej jest go nie dotykać, nie ruszać i niczym nie smarować. W Internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na kleszcza, takich jak smarowanie tłustym specyfikiem, wykręcanie, a nawet przypalanie. Jednak tak nie należy postępować! Pajęczak może się zatruć i przez co wpuścić do naszego krwioobiegu szkodliwe substancje, wejść jeszcze głębiej pod skórę, a jego prawidłowe usunięcie będzie jeszcze trudniejsze. Jeśli nie posiadamy specjalnych kleszczołapek to lepiej jest udać się do przychodni, gdzie nawet pielęgniarka usunie nam kleszcza. Trzeba go chwycić blisko skóry i wyciągnąć jednym pociągnięciem. Nie można go wykręcać ani zgniatać bo istnieje ryzyko że główka czy odnóże zostanie w skórze. Ranę trzeba zdezynfekować i obserwować czy nie pojawi się rumień – to sygnał że kleszcz zaraził nas boreliozą.

badania po kleszczuPo miesiącu od ukąszenia należy wykonać zalecane badania po kleszczu. Są to testy western blot oraz Elisa, które wykażą czy jesteśmy zarażeni. Wcześniej nie warto ich wykonywać ponieważ mogą dać wynik fałszywie ujemy – nie namnożą się przeciwciała. Jeśli wyjdzie że mamy boreliozę to wdrażana jest terapia antybiotykiem. Błędem jest zaczynanie jej już po ukąszeniu kleszcza. Antybiotyki są bardzo silnymi lekami i niszczą mikroflorę jelitową, nawet jak bierze się razem z nimi probiotyki. Nie można ich zatem brać na zapas jeśli nie ma takiej potrzeby. Terapia trwa około dwóch tygodni, może być jednak dłuższa. Po jej zakończeniu należy ponownie wykonać badania by mieć pewność, że zakończyła się ona sukcesem i jesteśmy w pełni wyleczeni.

Borelioza to podstepna choroba która latami może nie dawać żadnych objawów, a przez ten czas niszczyć układ odpornościowy, narządy wewnętrzne, a nawet prowadzić do zaniku mięśni przy miejscu ukąszenia. Trzeba zatem robić wszystko by jej nie złapać. Warto po każdym spacerze na terenie zielonym obejrzeć swoje ciało w poszukiwaniu kleszcza. Jeśli takowego się zauważy należy niezwłocznie udać się do przychodni w celu jego usunięcia, a po miesiącu wykonać badania pod kątem boreliozy. Działając szybko zapobiegniemy rozwojowi choroby.