Rodzaje oryginalnych mis tybetańskich

misy tybetańskie

Tybetańska misa jest najczęściej wykonywana ze stopu metalu i stanowi narzędzie rytuałów religijnych, które znakomicie nadaje się jednak również do codziennego użytku – medytacji czy relaksacji. Niektóre z tych instrumentów są kryształowe, ponieważ powstają z kruszonego kwarcu formowanego w wirówce w warunkach wysokiej temperatury.

Tybetańskie misy z metalu

misy tybetańskieTego rodzaju misy są przezroczyste oraz pozwalają osiągać dźwięki o innych częstotliwościach niż ich metalowe odpowiedniki. Jedną z propozycji dla szukającej instrumentu osoby są niewielkie miseczki nazywane misami Reiki lub Zen. Odlewa się je z różnych stopów metali, przez co są dość ciężkie i wydają dźwięk, który długo wybrzmiewa i koi każdą słuchającą go osobę. Warto zwrócić uwagę na to, że oryginalne misy tybetańskie Zen są różnokolorowe, dzięki czemu na pewno spodobają się dzieciom. Inną propozycją są większe misy ręcznie kute z różnych stopów metali. Warto zwrócić uwagę, że ich cena zależy między innymi od wagi. Misy tego rodzaju są wytwarzane między innymi w Tybecie, Indiach czy Nepalu, gdzie tradycja wykonywania metalowych instrumentów jest przekazywana z pokolenia na pokolenie już od starożytności.

misy tybetańskieWarto zwrócić uwagę również na stop, z którego wykonuje się misy. Jednym z przykładów jest mosiądz – materiał, który służy do tworzenia instrumentów kupowanych przede wszystkim przez turystów. Oryginalne misy tybetańskie są wykonywane głównie ze stopów wielu, nawet kilkunastu różnych metali. Zaliczyć można do nich złoto, srebro, rtęć, miedź, żelazo, cynę i ołów. Każdy z nich symbolizuje energię ciał niebieskich, takich jak słońce i planety. Wybierając misy tybetańskie, warto też zwrócić uwagę na ich wykończenie. Instrument często zdobią inskrypcję w oryginalnym języku – nepalskim, tybetańskim czy bhutańskim. Powierzchnię misy metalowej dekorują też wzory, którymi są nie tylko pasemka czy proste figury geometryczne, ale także motywy roślinne, które często przypominają te znane z usypanych mandali. Dźwięk wydobywany z oryginalnych mis tybetańskich może zdejmować blokady emocjonalne, co sprawia, że słuchająca ich osoba czuje harmonię z otoczeniem i zbliża się do natury.

Szukając płyt CD z muzyką tybetańską czy instrumentu idealnego do nauki gry na misie, warto zwrócić uwagę rozmiar misy oraz materiał, z jakiego ona powstaje. Większość instrumentów tego typu powstaje z mosiądzu, jednak oryginalne egzemplarze są tworzone z wielu różnych stopów. Nie warto zapominać, że misy tybetańskie są wykonywane również z kwarcu, dzięki czemu są przejrzyste i kryształowe.