Migdały – zastosowanie w kuchni

masło migdałowe

Migdały to jedne z najpopularniejszych bakalii, obok rodzynków oraz orzechów laskowych. Są smaczne, mają mnóstwo witamin i mikroelementów, można j wykorzystywać na różne sposoby. Dodatkowo z migdałów robi się pasty, kremy, jest nawet mleko czy migdałowa śmietanka!

Jak można przerobić migdały i co można z nich smacznego przygotować?

migdały Okazuje się, że nie tylko desery! Migdały można jeść na surowo. Dostępne są wersje w łupince w kolorze brązowym, jak i obrane w kolorze białym. Tak spożywane nie będą gorzkie – łupinki należy się natomiast pozbyć przy wypiekach, bo nabierze nieprzyjemnego aromatu. Migdały będą dobrym zamiennikiem słodkich, niezdrowych przekąsek. Wystarczy nasypać ich do miseczki i można je podjadać. Dla osób które nie mogą gryźć twardych rzeczy, odpowiednie będą płatki lub słupki migdałowe. Druga opcja to masło migdałowe w atrakcyjnej cenie. Może to być czysty krem-pasta, czyli po prostu migdały mielone tak długo aż ,,puszczą” tłuszcz i zmienią swoją konsystencję. Czasem do past dodaje się też innych orzechów, daktyli czy waniliowych ziarenek. Pasta z migdałów ma szerokie zastosowanie kulinarne. Można nią smarować naleśniki i kanapki, wykorzystać jako krem do tortów, a nawet dodać do owocowego koktajlu!

masło migdałoweKrem po zmieszaniu z serkiem mascarpone lub kremówką będzie miał łagodniejszy smak i lżejszą konsystencję. Niektórzy dają takie masło do jogurtu naturalnego czy serka wiejskiego zamiast dżemu lub powideł. W kuchni stosuje się także mleko migdałowe. Jeśli zaleje się świeże migdały wodą i odstawi na noc, to płyn zmieni kolor na mlecznobiały. To mleko roślinne, więc odpowiednie dla wegan i osób z nietolerancją laktozy. Dodaje się je do kawy, owsianki, płatków kukurydzianych, robi na jego bazie mleczko koktajle, dodaje się też do ciast. Trzeba jednak pamiętać, że ma ono nieco inną konsystencję i właściwości niż mleko krowie, więc proporcje mąki czy tłuszczu mogą uleć zmianie. Coraz częściej w sklepie dostać też można migdałowe śmietanki, czyli zagęszczone mleko migdałowe, do którego dodaje się zwykle oleju słonecznikowego lub kokosowego. Śmietanka służy do zagęszczania zup i sosów, można ją wlać też do kawy.

Jak widać, migdały można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Zarówno surowe migdały, jak i pasty czy mleka można dodawać do śniadań, deserów, czy napojów. To pyszne i zdrowe zamienniki tradycyjnych mocno słodzonych kremów czekoladowych, czy batoników z olejem palmowym. Warto zainteresować się migdałowymi produktami i wprowadzić je do codziennej diety.