Pochodząca z Ameryki Północnej żurawka występuje w ponad 50 różnych gatunkach. Pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. Jest prosta w uprawie i zalecana dla początkujących ogrodników. Rośnie w kępach, których wysokość sięga od 20 do 40 centymetrów, zależnie od wieku, gatunku i warunków. Średnica jednej kępy ma przeważnie od 25 do 55 centymetrów. Rośliny te można sadzić samotnie lub w grupach. Dobrze sprawdzają się do wykonywania obrzeży ścieżek oraz jako dodatek do klombów kwiatowych.
Żurawka — jak dbać o te wyjątkowe rośliny?
Żurawka kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Uprawa żurawki nie należy do skomplikowanych. Roślina rośnie powoli, dając ogrodnikowi dużo czasu na reakcję, gdy coś będzie szło niezgodnie z planem. Jest to roślina wieloletnia, ale z wiekiem jej kwiaty stają się mniejsze, a liście bardziej podatne na uszkodzenia. Sposobem na odmłodzenie żurawki jest podział kępy. Roślina ta wykazuje wysoką odporność na choroby, grzyby oraz zmienne warunki klimatyczne. Należy uważać na takie choroby jak szara pleśń, fytoftoroza i rizoktonioza. Szkodniki, które atakują żurawkę najczęściej to ślimaki, mszyce oraz mrówki. Sadzenie należy zacząć od przygotowania odpowiedniego stanowiska. Należy zadbać o właściwe pH gleby, które powinno być neutralne lub lekko kwaśne. W ogrodzie z takimi roślinami jak żurawka rośliny będą się dobrze prezentowały przez cały rok – liście żurawki nie odpadają na zimę.
Stanowisko przygotowane pod uprawę żurawki nie powinno być nadmiernie nasłonecznione. Gatunki o ciemniejszych liściach mają mniejsze zapotrzebowanie na promienie słoneczne. Wybierając podłoże, należy pamiętać, żeby było ono lekkie i przepuszczalne. Jeżeli w ogrodzie znajduje się zwarta, gliniasta gleba, należy użyć ziemi ogrodowej, kompostu i piasku, żeby ją poprawić. Podczas uprawy trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu żurawki. Ta roślina źle znosi przesuszenie i szybko więdnie. Zraszanie liści jest niewskazane, gdyż może prowadzić do ich spalenia. Intensywne nawożenie nie jest wymagane. Można stosować nawozy zawierające dużą ilość potasu i żelaza. Istnieją dwa sposoby na zasadzenie żurawki – można wykorzystać nasiona lub sadzonki. Są one powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych.
Nasiona trzeba zasadzić wczesną jesienią, zanim nastąpią przymrozki. Z sadzonek korzysta się wczesną wiosną. Wtedy szansa, że się przyjmą, jest największa. Liście żurawki wymagają regularnego przycinania na wysokości około 10 centymetrów. Dzięki temu roślina lepiej się rozkrzewia. Kwiatostany żurawki można usuwać ręcznie po przekwitnięciu.