Gdzie wykorzystuje się sznurki i worki jutowe?

sznurek jutowy

Juta to rodzaj roślin z których produkuje się tkaninę o tej samej nazwie. Wyrabia się z niej zarówno gładki materiał, jak i skręcane sznurki. Juta jest mocna, odporna na rozerwanie, nie rozciąga się, zapewnia przewiewność, a przy tym jest stosunkowo tania i łatwo dostępna. Nic więc dziwnego, że jest wykorzystywana szeroko w wielu branżach.

Wszechstronne zastosowanie juty

sznurek jutowy Gdzie i jak stosuje się worki i sznurki jutowe? Dobrej jakości mocny sznurek jutowy ozdobny będzie idealny do wszelkiego rodzaju dekoracji. Ładny sznurek świetnie się sprawdzi między innymi do tworzenia makramy. Sznurek bawełniany jest zdecydowanie bardziej miękki i gładki, jednak jutowy pozwala na stworzenie mocniejszych, sztywniejszych konstrukcji. Przykładowo, juta będzie lepsza jeśli z makramy zamierzamy wykonać podwieszaną osłonkę na doniczkę kwiatową. Wtedy mamy pewność, że kwiat nie wypadnie, ani nic się nie będzie przechylało. Sznurek jutowy będzie idealny także do opakowania prezentów. Zamiast kolorowych torebek i papierów można postawić na szary papier oraz jutę – całość będzie miała retro styl, nie przyćmi prezentu, a do tego wyjdzie nas taniej niż kupowanie innych opakowań na prezenty.

sznurek jutowy Nieco grubszy sznurek jutowy sprawdzi się do tworzenia drapaka dla kota. Wystarczy znaleźć kawałek drewna, sklejki, czy nawet mocnego kartonu w kształcie walca lub o przekroju kwadratowym, a potem owinąć go szczelnie sznurkiem. Wtedy kot będzie mógl się przeciągać na drapaku, jak i tępić pazurki. Wtedy nasza kanapa, czy dywan nie zostaną zniszczone przez naszego pupila. Warto zaznaczyć, że liny jutowe wykorzystywane są także w żeglarstwie i transporcie morskim. Świetnie się sprawdzają jako linu cumujące i nie tylko. Nie są rozciągliwe, mocno się trzymają, a żeby ją przeciąć to trzeba się nieźle napracować. W związku z tym przymocowana łódź taką liną z pewnością nie odpłynie nam z doku. A co jeszcze robi się z juty? Jutowe worki są idealne do transportu warzyw i owoców, takich jak ziemniaki, czy jabłka. Sprawią, że będą miały dostęp powietrza, ale będą chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Cieńsze worki jutowe można wykorzystać do pakowania prezentów. Warto wspomnieć o tym, że jutowa tkanina stosowana jest w ogrodnictwie np. do pakowania sadzonek na czas transportu, czy jako materiał maskujący.

Reasumując, juta to materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Wykonuje się z niej worki, sznurki i nie tylko. Sprawdzą się do pakowania podarunków, wykonywania zdobień technika makramy, a także na jachcie czy w ogrodnictwie. Warto go mieć.