Ból stawów – z czego wynika i jak go zredukować?

reumatyzm

Reumatyzm jest pojęciem powszechnie używanym. Nazwę tę stosuje się do potocznego określenia zespołu dolegliwości związanych ze stanem zapalnym lub zwyrodnieniowym kości, stawów lub mięśni. Nieprzyjemne objawy tego typu schorzeń obejmują ból, sztywnienie, czy też obrzęk stawów. Ich występowanie znacznie obniża komfort życia, a brak leczenia może spowodować nawet organicznie sprawności.

Jak rozpoznać reumatyzm i co stosować, by zminimalizować jego nieprzyjemne skutki?

kręgosłupChoroby reumatyczne związane są zapaleniem tkanki łącznej. Najczyściej kojarzą się z dolegliwościami osób starszych. Nie jest to jednak regułą. Reumatyzm może dotknąć także ludzi młodych. Istnieją różne klasyfikacje chorób reumatycznych. Z powodu tej różnorodności trudno jest określić ścisłe czynniki sprzyjające rozwojowy schorzeń. Czasem za objawy reumatyczne odpowiada konkrety uraz. Jest to prawdopodobniej najłatwiejsze do rozpoznania. Często do czynników rozwijających dolegliwości można zaliczyć zaburzenia odporności, czynniki genetyczne, zdarza się, że przyczyną objawów związanych zapaleniem stawów jest choroba nowotworowa. Odpowiednią diagnozę stawia lekarz – reumatolog. Do jej wystawienia konieczne jest przejście szeregu badań.

reumatyzmSposób leczenia zależny jest od konkretnej jednostki chorobowej, która została rozpoznana. To diagnoza i leczenie zlecone przez lekarza jest najistotniejsze. W przypadku wystąpienia bólu – najpowszechniejszego i prawdopodobnie najbardziej dokuczliwego objawu warto zastosować maść, krem lub żel na ból. W ofertach aptek jak i profesjonalnych sklepów internetowych z produktami medycznymi często znajduje się przeciwreumatyczna maść na ból stawów. W zależności od rodzaju preparat taki może zawierać niesteroidowe leki przeciwzapalne lub naturalne składniki, których działanie zmniejsza ból — na przykład borowina lub solanka siarczkowa. Borowina zawiera kwasy humusowe, które podnoszą próg odczuwania bólu. Substancja ta pozytywnie wpływa też na ruchomość stawów. Maść borowinowa może być pomocna w leczeniu urazów mechanicznych. Solanka siarczkowa z kolei obniża pobudliwość zakończeń nerwowych oraz ulepsza wchłanianie dobrych składników leczniczych.

Wybór preparatu powinien być skonsultowany z reumatologiem. Ból związany z reumatyzmem może dopaść każdego. Dla zachowania ogólnie dobrego stanu organizmu warto suplementowa witaminy i chodzić na wizyty kontrolne do lekarza. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak ból warto sięgnąć po pomoc doraźną – stosowanie maści przeciwreumatycznej.