Scenografia weselna – jak ją rozumieć?

Projektowanie przestrzeni artystycznych w szerokim rozumieniu tego terminu wykracza poza powszechnie przypisanie tego zajęcia do realizacji scenografii do widowisk teatralnych, operowych, baletowych czy sztuki filmowej. Rozgałęzienie tego typu działań w ostatnich latach sprawiło, że zakres posługiwania się scenografią znacznie się zwiększył.

Wymarzona scenografia  pary młodej

W rękach profesjonalisty — projektanta czy też artysty, podczas procesu tworzenia, może zwiększyć się jeszcze bardziej i stworzyć coś na tyle spektakularnego, że określamy to mianem widowiska. Zapominamy o tym, że całościowy proces twórczy, począwszy od projektu aż po realizacje i prace końcowe, jest wykorzystywany podczas wielu eventów, jak i kulturowo powszechnych uroczystości, stąd dzisiaj powszechne używamy terminu scenografia weselna. Polega ona tym, że projektanci we współpracy z parą młodą wchodzą w pewien wspólny proces tworzenia. Zacząwszy od wymiany oczekiwań, preferencji określenia stylu, w jakim ma być zaaranżowana cała uroczystość, zaczynają poszukiwać konkretnych rozwiązań w postaci projektów przestrzeni, ich wizualizacji i kończą na drobnych elementach dekoracyjnych. Zaangażowanie pary młodej w cały proces zależy od ich możliwości czasowych oraz predyspozycji. Niektórzy nowożeńcy w całości oddają możliwość koncepcji aranżacji projektantowi i to on wymyśla, a następnie realizuje scenografię według przyjętych norm dla takiej uroczystości jak wesele.

Aby dopiąć wykonanie na ostatni guzik, przeważnie po wstępnym projekcie, zatrudniana jest również osoba zajmująca się florystyką, jak i oświetleniem oraz, w przypadku nietypowych form dekoracyjnych, osoba odpowiedzialna na ich montaż i odpowiednie rozmieszczenie. Kreowanie przestrzeni za pomocą scenografii od zawsze wykorzystywane jest, aby stworzyć odpowiednią atmosferę, nadać wnętrzu określonego charakteru oraz wyposażyć odbiorców, bo tak można ich nazwać, lub też osoby przybywające w tejże przestrzeni w określony nastrój. Scenografia nie ma zatem lepszej okazji do wykorzystania swojej funkcji niż podczas wesela. Choć jest to sytuacja mniej oczywista niż spektakl teatralny czy sztuka baletowa, scenografia weselna ma pełnić tę samą funkcję. Ma niejako stanowić oprawę wesela.

Z racji tego, że jest to sztuka kreowania przestrzeni, można pokusić się o stwierdzenie, że miejsca, a bardziej ich aranżacja i styl tworzą historię danego wydarzenia. Dlatego też ich zasadność na tak ważnym wydarzeniu, jak ślub i uroczystość weselna zdaje się być niepodważalna — co więcej — stanowi element, który świadczy o użyteczności sztuki i twórczości.