Rodzaje kolców biegowych

buty do biegania

Przygotowując się do uprawiania sportów biegowych, szczególnie istotne jest zainwestowanie w odpowiedniej klasy obuwie. Jego rodzaj, powinien być przede wszystkim dostosowany do odległości, jakie najczęściej będą pokonywane podczas uprawiania sportu. W zależności od tego, poszczególne rodzaje obuwia mogą się wyróżniać lekkością, sztywnością, oraz stopniem amortyzacji ich podeszwy.

Różnorodność kolców biegowych

buty do bieganiaJest to bardzo ważne, gdyż w zależności od pokonywanego dystansu, w różnym stopniu mogą być obciążone zupełne różne części stopy. Dlatego też specjalistyczne kolce biegowe powinny się wyróżniać przede wszystkim różną konstrukcją dostosowaną do indywidualnych potrzeb danego biegacza. W przypadku biegów głównie na krótsze dystanse, należy wybierać kolce, które będą miały wzmocnioną i lepiej zamortyzowaną przede wszystkim przednią część tego obuwia. To właśnie ta część stopy, jest zdecydowanie najbardziej narażona na wstrząsy oraz kontakt z nierównościami terenu. W przypadku biegów na średnie dystanse, bardziej zamortyzowana powinna być przede wszystkim tylna część stopy. Nadal jednak, kolce powinny posiadać odpowiednio grubą warstwę pianki również w ich przedniej części. W przypadku zaś, gdy biegacz porusza się na dalsze odległości, najlepiej sprawdzą się te kolce biegowe, które mają przede wszystkim zamortyzowaną tylna część stopy.

kolce biegoweKluczowe jest także w ich przypadku odpowiednie wyprofilowanie oraz gęstość kolców, które znajdowałby się w przedniej części podeszwy. Jest to bardzo ważne, w szczególności mając na uwadze zachowanie odpowiedniej przyczepności do podłoża, szczególnie istotnej w przypadku poruszania się po mokrej nawierzchni, czy też asfalcie. W zależności od zwyczajowo pokonywanych odległości, różnić się powinna także ogólna waga wykorzystywanego do biegania obuwia. Im odległość ta większa, tym również waga obuwia powinna być odpowiednio zwiększona. W przypadku krótkich dystansów, waga powinna być jak najmniejsza, aby nie powodować niepotrzebnego, dodatkowego obciążenia stopy. Podczas wyboru odpowiednich butów do biegania, bardzo istotną rolę odgrywa profesjonalne doradztwo, które może być konieczne, aby wybrać obuwie zapewniające najwyższy komfort podczas uprawiania sportu.

W obecnym czasie coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju sporty lekkoatletyczne. Korzyści z uprawiania tego rodzaju sportu są bardzo widoczne, niezależnie od stopnia zaawansowania. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie się do jego uprawiania, w szczególności jeśli chodzi o zakup odpowiedniego wyposażenia, w tym na przykład obuwia.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.kolcela.pl!