Zbliża się termin październikowych wyborów do sejmu i senatu, w którym to zostaną wybrani posłowie i senatorowie na kolejną, czteroletnią kadencję. Żeby móc oddać głos to każdy mający czynne prawo wyborcze powinien udać się do komisji zgodnej z jego miejscem zamieszkania bądź deklaracją (np. kiedy podczas wyborów jesteśmy na wakacjach), zaznaczyć odpowiednie miejsce na karcie wyborczej i w poczuciu dobrze spełnionego obywatelskiego obowiązku wrócić do domu.
Co dalej?
Potem pozostaje czekać na oficjalne wyniki. Co jednak musi znaleźć się w komisji wyborczej, by była wyposażona zgodnie z wytycznymi? Na pewno muszą znaleźć się tam państwowe symbole. Będzie to polskie godło państwowe emaliowane zazwyczaj wieszane na ścianie za urną wyborczą, jak również biało-czerwona flaga wkładana do uchwytu mocowanego na elewacji budynku. Emaliowane godło to dobra inwestycja, ponieważ jest estetyczne, lekko błyszczące i dobrze widoczne, a z drugiej strony wykonane z solidnego materiału, dzięki czemu przetrwa przez wiele lat. Dzięki symbolom twory się podniosą, państwową atmosferę, pełną powagi, której wymaga wybieranie reprezentantów narodu. Akcesoria z symbolami narodowymi mogą się znajdować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Druga ważna rzecz to oczywiście kabiny lub parawany wyborcze. Mogą być stosowane razem lub osobno, w zależności od warunków w pomieszczeniu. Kabina składa się z boksów oddzielonych ściankami z trzech stron, a z tyłu znajduje się ciemnozielona zasłonka. Głosujący wchodzi do kabiny, zaciąga zasłonkę za sobą, na półce-stoliku oddaje swój głos i wychodzi. Z kolei parawany to składane ścianki stawiane na stołach. One także mają trzy strony, jednak nie zapewniają takiej prywatności jak kabiny. Są one wykorzystywane tam, gdzie nie ma miejsca na kabiny lub gdzie szybko trzeba stworzyć miejsce do głosowania. Parawany rozstawia się na stołach i gotowe. W komisji nie może oczywiście zabraknąć urny wyborczej. Ma ona formę przeźroczystej, ogromnej kostki, z rozcięciem na górze, przez które wkłada się kartkę do głosowania. Wykonana z pleksi kostka jest solida i trudna do zniszczenia, a jednocześnie łatwa do przeniesienia. Dzięki temu że jest przeźroczysta to widać stopień jej zapełnienia.
Każdy obywatel w październiku powinien udać się do swojej komisji wyborczej i oddać głos na swojego kandydata, który najlepiej reprezentuje jego wartości. Dzięki temu ma się wpływ na przyszłość kraju, tego jak będzie postrzegany na arenie międzynarodowej i tego jak będzie się w nim żyło.