Jakie aminokwasy są określane jako BCAA?

aminokwasy

Organizm ludzki produkuje tylko niektóre aminokwasy, ale nawet one nie zawsze są syntezowane w ilości wystarczającej do budowania solidnej tkanki mięśniowej. Z tego względu powinno się spożywać zarówno związki endogenne, jak i egzogenne – najlepiej w formie gotowych preparatów, za pomocą których można kompleksowo zadbać o cały organizm. Wśród najważniejszych aminokwasów egzogennych warto wymienić te określane mianem BCAA, które przydadzą się przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie.

Czym są aminokwasy BCAA?

aminokwasy BCAAAminokwasami BCAA określa się trzy związki, których organizm nie syntezuje samodzielnie. Pierwszym z nich jest stymulująca podziały komórkowe leucyna. To dzięki niej powstają nowe komórki mięśniowe, a jest to bardzo ważne, między innymi podczas młodzieńczego rozwoju, ale także w trakcie realizowania intensywnego planu treningowego, gdy jest się już osobą dorosłą. Warto podkreślić także, że leucyna nasila produkcje insulinopodobnych czynników wzrostu, w skrócie IGF, które między innymi chronią neurony przed uszkodzeniami – są odpowiedzialne na przykład za utrzymanie zdolności słyszenia. Warto zwrócić uwagę, że aminokwasy BCAA Trec zawierają dwukrotnie więcej leucyny od każdego z pozostałych związków zawartego w preparacie.

aminokwasyDrugim ważnym składnikiem jest L-walina, czyli egzogenna cząsteczka z alifatycznym łańcuchem bocznym rozgałęzionym. Tak samo, jak i inne aminokwasy o podobnej budowie, związek ten jest wyłącznie syntezowany w roślinach, dlatego dobrze jest dostarczyć go w postaci diety lub preparatów. To cenny budulec wielu białek odpowiedzialnych za regulację metabolizmu w komórce. Ostatnim z trójki aminokwasów zawartych w preparatach BCAA jest izoleucyna, a więc izomer leucyny. Ponieważ związek ten występuje praktycznie w każdej proteinie, należy go dostarczyć organizmowi w dużych ilościach. Warto też zauważyć, że w preparatach, które mają na celu poprawę wydolności mięśni, izoleucyna pojawia się w formie lewoskrętnej, jako kwas 2-amino-3-metylowalerianowy. To właśnie on posiada duże znaczenie fizjologiczne i jest bardzo ważny w regulowaniu metabolizmu komórek mięśniowych i nie tylko.

Wybierając aminokwasy BCAA, warto zwrócić uwagę na skład preparatu. Najważniejsza jest proporcja pomiędzy poszczególnymi składnikami – powinna ona wynosić 2:1:1 (L-leucyna, L-izoleucyna, L-walina). Spożywając aminokwasy BCAA Trec, dostarcza się do organizmu niezbędnego budulca do powstania białek, który jest potrzebny nie tylko w rozwoju młodzieńczym, ale i podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych już przez dorosłe osoby, które lubią intensywny trening przynoszący oczekiwane skutki.