Jak się przygotować do fotografii dziecięcych?

fotografia dziecięca

Fotografia to wiele, magicznych i niezapomnianych chwil zapisanych na jednym obrazie. Wracanie wspomnieniami do miejsc i sytuacji, w których zostały wykonane, sprawiają, że na twarzy oglądającego budzi się uśmiech i wiele innych emocji. Ważne jest robienie sobie zdjęć, aby móc się nimi w przyszłości podzielić z najbliższymi lub zachować je jako pamiątkę.

Dobry termin na zdjęcia dziecięce

fotografia dziecięcaSesje mogą robić osoby w każdym wieku – dzieci, młodzież, osoby dorosłe, a także rodzice z noworodkami. W przypadku najmłodszych warto się odpowiednio przygotować do sesji, aby te nie trwały długo i były skuteczne. Rodzicom może wydawać się, że praca z niemowlętami jest dla fotografa uciążliwa. Nic bardziej mylnego! To czysta przyjemność płynąca z każdego uśmiechu dziecka, jego radości i uczuć. To wszystko zostaje zachowane na zdjęciu. Aby jednak fotografia dziecięca wyszła jak najlepiej, powinno przygotować się dziecko i umówić się z fotografem na najbardziej dogodny dla najmłodszego termin i porę dnia. Dziecko powinno być wypoczęte, jeżeli jego emocje mają być prawdziwe, dlatego powinno wybierać się pory przed lub nieco po południu. Rodzice powinni mieć sporo wolnego czasu w dzień sesji – te mogą trwać bardzo długo, gdyż dziecko (niemowlę) może nie mieć ochoty współpracować. Stres jest zbędny, gdyż dodatkowo zniechęca do wykonania ciekawego zdjęcia. Przed wizytą u fotografa powinno się porozmawiać z dzieckiem – wyjaśnić mu, dlaczego warto zrobić sobie zdjęcie, jak będzie wyglądała sesja i że to nic strasznego!

fotografia dziecięcaWszystkie niezbędne rekwizyty, w tym ubrania zazwyczaj znajdują się w asortymencie fotografa. Mimo wszystko warto ubrać dziecko w coś, w czym będzie czuło się swobodnie i naturalnie, a przy tym będzie elegancko się prezentowało. Aby w razie potrzeby poprawić najmłodszemu humor, warto zabrać ze sobą jego ulubione zabawki, smakołyki, tablet czy telefon. Nie powinno się pokazywać tego dziecku, dopóki nie będzie takiej potrzeby. Jeżeli na zdjęciu mają być również rodzice, to także oni powinni o siebie zadbać – być wypoczęci, ładnie ubrani, pomalowani (w przypadku kobiet).

Zazwyczaj każdy fotograf indywidualnie przygotowuje swoich klientów do zdjęcia – tłumaczy im gdzie odbędzie się sesja, ile mniej więcej będzie trwała, co powinni ze sobą zabrać oraz czym on sam dysponuje. Warto zatem skontaktować się ze swoim fotografem i uzgodnić takie szczegóły, aby nie tracić czasu podczas trwania sesji. Trudno jest przeprowadzić perfekcyjną sesję, dlatego nie ma powodu do obaw, jeżeli fotografie nie będą na początku wychodziły.