Izotoniki – czym są i czy warto je stosować?

smaczne izotoniki

Aktywny tryb życia jest zalecany przez lekarzy, dietetyków, czy rehabilitantów. W końcu nie bez powodu mówi się że ,,sport to zdrowie”. Dzięki bieganiu, fitnessowi, czy pływaniu można zachować szczupłą sylwetkę, mocne mięśnie, doskonałą kondycję, co przekłada się także na lepsze samopoczucie, czy prawidłową pracę wszystkich układów naszego organizmu. Jednak podczas treningów człowiek może się bardzo zmęczyć.

Jest nieco osłabiony, odwodniony, potrzebuje chwili wytchnienia

zdrowe izotoniki bez cukruSamo położenie się na trochę czy siedzenie nie wystarczy do regeneracji, jest zresztą niewskazane ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zakwasów. Co warto zatem wybrać by poczuć się lepiej? Na pewno warto zwrócić uwagę na izotoniki. Zwykle mają formę płynną lub żelową. Ich gęstość jak i skład mają być biokompatybilne z ludzkim organizmem, dzięki czemu zapewniają szybsze nawodnienie niż w przypadku picia samej wody. Odwodnienie skutkuje nie tylko suchością w ustach, ale także osłabieniem organizmu, zawrotami głowy, w skrajnych przypadkach nawet omdleniami. W związku z czym należy nigdy nie doprowadzać do odwodnienia i przyjmować odpowiednią ilość napojów dziennie – sportowcy, szczególnie latem, powinni pić zdecydowanie więcej.

smaczne izotonikiCo jeszcze zapewniają izotoniki? Wzbogacane są one witaminami i minerałami, które korzystnie wpływają na cały organizm. Nie tylko mogą stanowić dobry dodatek do zdrowej diety, tak jak suplementy, ale także wspomogą regenerację ciała po treningu. Zawarte w nich kofeina czy guarana dodadzą nam energii i pobudzą do dalszego działania – jak kawa czy herbata. Często w izotonikach znajduje się cukier, przez co są one niechętnie spożywane przez osoby na diecie czy cukrzyków. Można jednak znaleźć zdrowe izotoniki bez cukru. Tworzone są one na bazie miodu i owoców liofilizowanych. Żelowa konsystencja zamknięta w tubce jest pyszna i praktyczna. Miód jest naturalnie słodki, a takzę bogaty w mikroelementy. Dzięki temu szybko zyskamy energię do działania (więc taki żel izotoniczny można zjeść także przed treningiem), zadbamy o nasz organizm (miód łagodzi objawy przeziębienia, jest też łagodny dla żołądka).

Bez dwóch zdań izotoniki są produktami które muszą znaleźć się w zapasach każdego sportowca. Można je spożywać zarówno przez jak i po treningach, żeby zwiększyć swoją energię i nabrać sił. Dodatek witamin i minerałów (np. witamin z grupy B, krzemu, wit C, czy magnezu) wpłynie na nasze ciało i umysł, może zatem zastąpić nam suplementy czy pomóc w walce z niedoborami witamin.