Jakie klocki wybrać dla małego dziecka?

klocki dla małych dzieci

Zabawki dla dzieci powinny być przede wszystkim dostosowane do potrzeb ich wieku, a także indywidualnych zdolności psychomotorycznych. Dopasowanie odpowiednich akcesoriów dziecięcych do etapu rozwoju malucha będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Zakup zabawek o zbyt małych elementach lub nabycie nieodpowiednich rozmiarów sprzętów służących do ruchowej aktywności mogłyby narazić dziecko na niebezpieczeństwo i negatywnie wpłynąć na jego rozwój.

Sprawdzone klocki dla maluchów

klocki dla małych dzieciDobrze dobrane do wieku klocki są popularnym i bezpiecznym sposobem zapewnienia dziecku rozrywki. Istnieje wiele różnych sposobów na to, by zorganizować dziecku w domu lub przedszkolu odpowiednią aktywność. Jednymi z najpopularniejszych zabawek wieku przedszkolnego, które nigdy się nie nudzą są stare dobre klocki dla małych dzieci. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych występują one w wielu wariantach rozmiarowych, materiałowych oraz kolorystycznych. Warto zapytać dziecko o jego preferencje dotyczące wymarzonych tego typu zabawek. Będzie to znaczne ułatwienie przy tak dużym dostępnym asortymencie. Nie warto jednak w stu procentach ufać reklamom. Priorytetem w doborze właściwych zabawek powinno być przede wszystkim ich bezpieczeństwo, które mogą zapewnić dziecku w trakcie aktywności ruchowej. Zbyt ostre krawędzie klocka mogłyby narazić dziecko na uszkodzenie ciała, więc należy zwracać na to szczególną uwagę.

klocki dla małych dzieciEgzemplarze klocków przeznaczone dla najmłodszych pociech powinny mieć przede wszystkim łagodne krawędzie – najlepsze będą ich miękkie wersje z certyfikowanych tworzyw syntetycznych np. wykonane z kauczuku. Bezpieczne są też duże klocki plastikowe lub lekkie drewniane o regularnych kształtach. Biorąc pod uwagę ich przeznaczenie, można wyróżnić różne podtypy klocków. Coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszą się wśród rodziców klocki edukacyjne i sensoryczne, które zapewniają dziecku właściwy i zrównoważony rozwój. Często stymulują one mózg dziecka w obszarze, którego nie poruszają żadne inne zabawki. Dziecko bawiące się opracowanymi przez specjalistów klockami rozwija zdolności motoryczne oraz mentalne. Zabawa może być także pomocna w terapii wielu problemów, np. nadpobudliwości, zaburzeń sensorycznych lub spektrum autyzmu.

Oprócz wielu klocków o charakterze stymulującym istnieją też pełne zestawy dla nieco starszych miłośników tworzenia budowli i pierwszych w życiu prostych konstrukcji architektonicznych. Ten typ zabawek rozwija wyobraźnię przestrzenną, zdolności konstrukcyjne oraz zapewnia ciekawą rozrywkę, którą można stopniować, kiedy dziecko dorasta.