Jaka powinna być świeca żałobna?

świeca dla zmarłych

Podczas ceremonii pogrzebowych wykorzystywane są różnego rodzaju akcesoria liturgiczne, które mają ogromne znaczenie w liturgii. Z całą pewnością jednym z bardziej istotnych jest świeca pogrzebowa. Ze względu na charakter całej uroczystości, w stosunku do takiej świecie istnieją pewne określone wymogi dotyczące jej wyglądu.

Wygląd świecy żałobnej

świeca żałobna Wydaje się więc, że najbardziej istotne jest, aby unikać podczas tego rodzaju uroczystości świec, które wyposażone zostały w zbyt bogate zdobienia, kolorystykę, czy też motywy niezwiązane z charakterem uroczystości pogrzebowej. Tylko klasyczne świece żałobne są więc dopuszczone do użytku w trakcie uroczystości pogrzebowej. Jak tego rodzaju świeca powinna wyglądać? Z całą pewnością bardzo ważna jest jej odpowiednia kolorystyka, najlepiej więc, aby była ona czarna. Świeca pogrzebowa jest również tą, w przypadku której nie jest dozwolone i oczekiwane stosowanie żadnych zbędnych zdobień jeśli chodzi również o kształt takiej świecy — powinna się ona charakteryzować typowym dla świecy, prostym kształtem. Świece pogrzebowe tak jak i inne wyposażenia potrzebne do odprawiania uroczystości pogrzebowych, powinny być wielokrotnego użytku.

świeca dla zmarłych Warto więc wybierać takie, wyposażone w oddzielne obudowy, w których umieszczony będzie wymienny wkład. Obudowa świecy pogrzebowej, powinna jednak symulować wygląd świecy bez oddzielnego wkładu. Obudowa powinna być wykonana z tworzywa sztucznego o podwyższonej wytrzymałości i powinna być barwiona w masie, co pozwoli uchronić się przed powstawaniem na jej powierzchni nie estetycznie prezentujących się zadrapań. Jeśli chodzi o wysokość takiej świecy, to zazwyczaj stosuje się świece pogrzebowe o wysokości około 20 cm, oraz o średnicy powyżej 60 mm. Ewentualne zdobienia na obudowie świecy powinny doskonale komponować się z czarnym kolorem — można wykorzystywać na przykład takie w kolorze złotym, co jeszcze bardziej uwidacznia podniosły charakter całej uroczystości. Jeżeli chodzi o wkład do świecy pogrzebowej, zdecydowanie najlepiej wybierać jest wkład olejowy, wyróżniający się większą trwałością niż ten wykonany z wosku.

Komplementując wyposażenie na różnego rodzaju uroczystości liturgiczne, w tym na przykład na msze pogrzebowe, należy mieć na uwadze ogólny, podniosły charakter całej uroczystości. Dlatego też nawet świece wykorzystywane podczas ich przebiegu, powinny spełniać pewne określone wymagania, jeśli chodzi o ich wygląd, a zwłaszcza o kolorystykę. Warto jest wykorzystywać jedynie te, które nie będą się wyróżniać krzykliwymi deseniami, czy też kolorystyką, a które podkreślą podniosły charakter danej uroczystości.