Jak przygotować się do zdjęć biznesowych?

kobieta - menager

Dawniej na stronach internetowych firm, w zakładce kontaktowej czy w opisie ,,O firmie”, znajdowały się jedynie suche dane i krótkie opisy. Klient miał wiedzieć, czym się firma zajmuje i kiedy została założona, a także móc szybko sprawdzić jej adres czy numer telefonu. Wiele się jednak zmieniło. Teraz firmy rozbudowują swoje opisy i dodają zachęcające slogany i reklamy.

Prezentacja pracowników — fotografia biznesowa

managerZdjęcia osób zatrudnionych można znaleźć przy numerach telefonu im przypisanych, w opisach dotyczących zatrudnionych specjalistów, jak również na fotkach grupowych, prezentujących cały skład osobowy. Wiadomo, że skoro jest to, oficjalna strona firmy to nie może to być byle jakie zdjęcie, tylko profesjonalnie wykonana fotografia. Portrety biznesowe dla managerów, prezesów, czy specjalistów są często zamawiane u fotografów. Jak przebiega biznesowa sesja i co warto o niej wiedzieć? Na pewno pracownicy powinny się odpowiednio uszykować. Preferowane są koszule, garnitury, czy garsonki. Ubrania muszą być zgodne z oficjalnym dress code’em firmy, być czyste, wyprasowane i eleganckie. Panie powinny zakładać buty na obcasie, a panowie – lakierki czy wyjściowe skórzane półbuty. Jeśli panie chcą założyć biżuterię do zdjęć to, powinny postawić na klasyczne, delikatne kolczyki czy pojedynczą bransoletkę.

kobieta - menager Zdecydowanie koraliki, wstążeczki, czy kolorowa biżuteria nie są tu wskazane. Również makijaż czy fryzury, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn powinny być raczej stonowane, bez ekstrawagancji. Sesje biznesowe wykonywane są zarówno u fotografa w studio, jak i w siedzibie firmy. W pierwszej wersji model staje na białym lub innym jednolitym tle i jest fotografowany. W firmie pracownicy zwykle ustawiani są na tle okien, tak by było widać widoki, w Sali konferencyjnej, czy innym reprezentacyjnym miejscu. Najlepiej jako tło służą nowoczesne wieżowce ze stali i szkła. Wykonuje się zazwyczaj same zbliżenia na twarz, jak i zdjęcia-popiersia. Wyjątkiem są zdjęcia grupowe – tu zwykle cała ekipa jest fotografowana od stóp do głów. Pozy do zdjęć mogą wydawać się czasem dosyć sztuczne, jednak nie mogą być one zbyt ,,swobodne”, bo to wypadłoby nieprofesjonalnie.

Jak widać przygotowanie się do sesji biznesowej, nie jest niczym trudnym. Trzeba elegancko się ubrać, zadbać o prezencję i zapolować. Rolą fotografa jest znalezienie odpowiedniego tła do sesji i pokierowanie modelami tak, by zrobić im atrakcyjne kolorowe zdjęcie, które potem zostanie umieszczone w sieci na stronie firmowej.