Len jest rośliną znaną od tysiącleci. Trudno dokładnie określić, kiedy rozpoczęto jego uprawę, wiadomo jednak, iż tkaniny lniane były stosowane w Mezopotamii czy Egipicie, gdzie robiono z nich np. bandaże do owijania mumii. Egipski len posiada bardzo długie włókna, dochodzące do okołu dwóch metrów, dlatego prawdopodobnie pierwsze materiały tkano z włókien tylko po czesaniu, bez całej obróbki, jakiej wymagają niższe rośliny, aby można było przygotować przędzę tkacką.
Tkaniny lniane ładne i delikatne
Tkaniny z lnu są gładkie, chłonne, bardzo trwałe, nie mechacą się też, a kolejne prania, nawet w wysokich temperaturach, tylko dodają im miękkości i szlachetności. Są również przewiewne i higroskopijne, co sprawia, że doskonale nadają się na odzież letnią. W starożytnym Egipcie odzież z lnu nosiły najważniejsze osoby w państwie, kapłani i faraoni. Właściwości lnu sprawiły, że chętnie szyto z niego bieliznę, co w najstarszym kontekście można traktować po prostu jako warstwę odzieży noszonej najbliżej ciała, czyli np. giezła. W przeciwieństwie do wełny, len „nie gryzie”, a do tego można prać go w wysokiej temperaturze, co jest szczególnie ważne w przypadku ubrań, które wymagają częstego prania. Potraktowana w ten sam sposób wełna skurczyłaby się i odzież zamiast na dorosłego pasowałaby co najwyżej na małe dziecko. Odporność na wysokie temperatury ma też znaczenie dlatego, iż w czasach, gdy nie było dobrych środków piorących i odplamiaczy, wygotowanie było jedynym relatywnie skutecznym sposobem na usunięcie wielu zabrudzeń.
Poza odzieżą, z lnianych materiałów można szyć także pościele, zasłony, obrusy czy worki. Wszystko zależy od grubości i jakości przędzy użytej do tkania. Wybierając tkaniny lniane od producenta zwróćmy więc uwagę na gramaturę: im niższa, tym materiał cieńszy i delikatniejszy. Oczywiście sama gęstość splotu również ma znaczenie. Producenci oferują przede wszystkim tkaniny jednokolorowe, można jednak natrafić także na len we wzory. Ciekawą opcją jest tzw. len prany, który jest szczególnie miękki i delikatny, a także jeszcze bardziej trwały niż standardowy. Nie skurczy się już podczas prania, co może zdarzyć się w przypadku innych tkanin, których przed szyciem nie poddano procesowi dekatyzacji. A jak dbać o odzież czy tekstylia lniane?
W przypadku ubrań wystarczy pranie w temperaturze 40 stopni, pościel, kuchenne ścierki czy ręczniki możemy prać w temperaturze wyższej, co ma znaczenie także ze względów higienicznych. Bardzo wysoka temperatura prania może jednak wpłynąć na trwałość kolorów, dlatego opcję wygotowania w 95 stopniach lepiej jest zostawić na len biały albo w kolorze naturalnym.