Wyprawka niemowlęca – ciuszki, pościel i inne

wyprawka

Przed narodzinami pierwszego dziecka wielu rodziców kupuje mnóstwo rzeczy, których potem ani razu nie użyje. Zamawiają je, bo ktoś je polecił, gdzieś przeczytali, że tak trzeba, albo nie pomyśleli, że maluch tak szybko rośnie i nie musi mieć dwudziestu par koszulek na zmianę. Warto zatem na spokojnie przeanalizować wyprawkę niemowlęcą i zamawiać tylko to, co faktycznie będzie potrzebne.

Co powinno znaleźć się w wyprawce?

wyprawka niemowlęcaNa pewno warto zainwestować w tanie ciuszki niemowlęce w sklepie internetowym, można też kupić ubranka używane. Nie ma co przepłacać w tym względzie. Niemowlak błyskawicznie rośnie, więc nawet co kilkanaście tygodni trzeba zmieniać mu wdzianka. Lepiej jest też kupować nieco luźniejsze ubrania, tak by mieć jednak ,,zapas” i by produkt służył dziecku przez jakiś czas. Z ubranek trzeba wybrać przede wszystkim wszelkiego typu body i śpioszki. To ubranka które zakrywają całe ciało maluszka, łatwe do założenia, często mają odpinaną część, dzięki czemu przewija się bobasa bez rozbierania go. Dla nieco starszej pociechy dobre będą spodenki dresowe i t-shirty, jak również miękkie, wkładane buciki bez wiązania. Dziecko musi mieć również przygotowane dobre miejsce do spania. Noworodki śpią na płasko, to znaczy nie mają żadnych poduszek, a okrywa się je kocykiem czy lekką kołderką.

ciuszki dla dziecka Maluch poza łóżeczkiem może spać też w koszu Mojżesza, kokonie, czy gnieździe. Ma wtedy przyjemne oparcie z każdej strony, czuje się bezpiecznie, ale nadal może zmienić pozycję podczas snu. Starszym dzieciom można dać już poduszę do spania, najlepiej specjalną, niezbyt puszystą lub ortopedyczną na płaską główkę. Co z kąpielom? Malucha trzeba przecież myć codziennie, nawet jeśli po każdej zmianie pieluszki używa się wilgotnych chusteczek i zasypki. Noworodki kąpie się w małych wanienkach, potem do wanny normalnej można stawiać specjalne krzesełka, kiedy dziecko umie już siedzieć. Starsze dzieci można myć bez takich akcesoriów. Dla maluców dedykowane są ręczniczki z kapturkami, czasem pełniące też funkcję szlafroka. Wtedy łatwo malucha szczelnie owinąć i wytrzeć, tak by nie zmarzł po myciu. Warto zaznaczyć, że do pielęgnacji noworodków dedykowane są specjalne preparaty, takie jak płyny do kąpieli, oliwki, czy żele. Maluchy mają wyjątkowo delikatną i wrażliwą skórę, którą łatwo podrażnić.

Kupno odpowiednich ubranek, urządzenie miejsca do spania oraz przygotowanie bezpiecznej przestrzeni na kąpiel to podstawa, którą powinni znać wszyscy rodzice. Na początku nie ma co przesadzać z ilością kupowanych rzeczy, lepiej jest zamówić ich mniej i w razie potrzeby dokupić niż zostać na lodzie z nieużywanymi produktami.