Pierwsza pomoc w przedsiębiorstwie

szkolenie z pierwszej pomocy

Wypadki mogą zdarzyć się nie tylko na drodze czy w domu, ale także w przedsiębiorstwie. Oczywiście w biurze trudniej jest o zranienie czy oparzenie niż przykładowo w fabryce produkującej rzeczy chemiczne, czy metalowe. Niemniej jednak każdy pracownik musi wiedzieć na jakie zagrożenie jest się narażonym w miejscu pracy oraz jak pomagać osobie która doznała uszczerbku na zdrowiu.

Pierwsza pomoc w pracy

kompleksowe szkolenie z pierwszej pomocy dla firmKażda osoba zatrudniona musi odbyć kompleksowe szkolenie z pierwszej pomocy dla firm. Najczęściej jest ono częścią szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy, odbywającego się przed lub tuż po rozpoczęciu pracy danej osoby. Czego można dowiedzieć się na kursie? Jak to wygląda? Na pewno ważna jest teoria. Osoba prowadząca szkolenia musi wiedzieć jakie są warunki pracy w danym zakładzie. W końcu nie ma co uczyć księgowego co robić w razie oparzenia chemicznego, bo w pracy nigdy takiego nie doświadczy. Wtedy szkolenie będzie niejako spersonalizowane, dostosowane do pracownika i firmy, a do tego nie będzie nadmiernie przedłużone ani nudne. Nie ma co ukrywać że nie są one porywające, w związku z czym należy skondensować wiadomości. W teorii szkoleniowiec pokaże różne wiadomości, informacje z kodeksu pracy, jak również zdjęcia czy filmy.

szkolenie z pierwszej pomocyPotem trzeba sprawdzić wiedzę uczestnika szkolenia, bo to że słucha to jeszcze nie oznacza że przyjmuje wiadomości. Niektórzy się nie skupiają, myślą o czyms innym, mimo iż pierwsza pomoc jest przecież bardzo ważna. Także chociaż takie wstępne sprawdzenie wiedzy jest bardzo ważne. Oczywiście że potem trzeba przejść do praktyki. Na szkoleniu trzeba na manekinie pokazać masaż serca i oddychanie metodą usta-usta, można pokazać jak się zachować w przypadku zakrztuszenia się, czy co robic kiedy osoba jest nieprzytomna i trzeba ją ułożyć w pozycji bezpiecznej. W zakładach medycznych, laboratoryjnych, czy chemicznych warto pokazać pracownikom co robić także w przypadku wycieku gazu, pożaru, oparzenia substancjami chemicznymi, czy innymi charakterystycznymi dla danej fabryki zagrożeniami. One są bardzo szkodliwe, łatwo o utratę zdrowia dużej ilości osób, także każdy musi być dokładnie przeszkolony i wiedzieć, co należy robić.

Kursy z pierwszej pomocy w przedsiębiorstwie zawsze muszą być prowadzone, bo bez nich nie będzie wiadomo, co robić w sytuacji zagrożenia. Mająć wiedzę teoretyczną i praktyczną można czuć się bezpiecznie i pomóc osobie w potrzebie. Dlatego też w każdej branży liczy się to, by szkolenie było dopasowane do potrzeb konkretnej firmy a wiedza przekazywana w sposób jasny i interesujący.