Jak działa szkółka roślin?

smaczna borówka amerykańska

Uprawa roślin na sprzedaż znacząco różni się od hodowania ich na użytek własny. W domu zwykle ma się tylko kilka roślinek i to zwykle mało wymagających, bo rosnących we wnętrzu, poza tym od nich nie zależy nasz zarobek. Uprawa na świeżym powietrzu jest trudniejsza, wiąże się z licznymi problemami, jednak to nie zniechęca wielu osób przed zakładaniem takiej działalności gospodarczej.

Uprawa roślin jadalnych

znana szkółka borówki amerykańskiejJak działa znana szkółka borówki amerykańskiej, krzewów ozdobnych, czy kwiatów? Na pewno do profesjonalnej hodowli niezbędna jest duża powierzchnia. W końcu rośliny muszą być od siebie odsunięte a nie wchodzić jedne na drugie. Żeby zarobić na uprawie to trzeba sprzedać też określoną liczbę roślin, a część zwykle przeznacza się do dalszego rozmnażania czy zbierania nasionek/cebul na przyszły rok. W związku z tym szkółka nierzadko ma nawet kilka hektarów! Na początku oczywiście teren może być mniejszy jednak profesjonalni hodowcy stale poszerzają swoje działki. Druga ważna rzecz to odpowiednie przygotowanie gleby. Przykładowo borówka amerykańska czy malina woli glebę kwaśną i dobrze nawożoną, są jednak rośliny które wolą ziemię o zasadowym pH, bardziej mokrą lub wręcz przeciwnie – piaszczystą. Mają też inne wymagania odnośnie stanowiska (cień/słońce) oraz częstotliwości podlewania. W związku z tym każdy gatunek roslin musi mieć określone miejsce na polu, odgraniczone od innego.

smaczna borówka amerykańska Zbyt często podlewane sukulenty zaczną gnić, a zbyt mało podlewane owoce będą wysychać. Koło siebie nie powinno się też sadzić wysokich krzewów i drzew oraz roślin lubiących słoneczne stanowisko – te pierwsze rośliny będą dawały cień i nie pozwolą tym drugim się rozwijać. Są rośliny które się wzajemnie lubią i takie które się zwalczają. Przykładowo, borówki musza być sadzone w grupach bo są krzaki żeńskie i męskie które wymieniają się pyłkami – bez tego nie będzie owoców. Niektóre rośliny odstraszają też insekty. Jednak zbyt wybujała, rozpleniająca się roslina może zaszkodzić delikatnym kwiatom czy małym sadzonkom obok siebie. Plantator musi zatem nie tylko wiedzieć co dalej roślinie sluży a co szkodzi, ale także to jakich roślin nie można ze sobą łączyć. Trzeba patrzeć całościowo.

Jak widać życie plantatora roślin nie jest paradoksalnie usłane różami. Wymaga sporej wiedzy specjalistycznej na temat kwiatów, krzewów, czy owoców, a także inwestycji w teren z dobrej jakości ziemią o właściwym pH oraz dobrym systemem nawadniania. Bez tego nie można będzie mówić o biznesie szkółkarskim prowadzonym z sukcesem.