Formalności do wypełnienia przed ślubem z obcokrajowcem

Uroczystości ślubne są dla każdej pary młodej wyjątkowe, ponieważ zazwyczaj jest to jedyny taki dzień w ich życiu. Dla większości osób organizacja ślubu oraz wesela jest trudnym wyzwaniem, wiążącym się z poświęceniem dużej ilości czasu i nerwów. Niekiedy potrzebują pomocy czy wsparcia podczas planowania wymarzonej ceremonii.

Ślub z obcokrajowcem? Czekają nas trudności!

para mlodaKażdy ślub łączy się z wieloma formalnościami i sprawami, które należy odpowiednio załatwić, aby to wydarzenie było takie, jakie sobie wymarzyli narzeczeni. Jednak o wiele więcej pracy czeka nas, jeśli jedno z przyszłych nowożeńców jest obcokrajowcem. Aby zorganizować wyjątkowy ślub z obcokrajowcem, należy przede wszystkim posiadać niezbędne dokumenty. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do Urzędu Stanu Cywilnego najpóźniej miesiąc przed planowaną datą, ale nie wcześniej niż pół roku przed. Do dokumentów, które są wymagane, należy przede wszystkim odpis aktu urodzenia – musi być to oryginał z dołączonym tłumaczeniem uwierzytelnionym, zrobionym w naszym kraju. Drugim niezbędnym dokumentem jest zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego, które wydawane jest przez odpowiednik Urzędu Stanu Cywilnego w kraju obcokrajowca lub przez przedstawicielstwo dyplomatyczne w Polsce, czyli konsulat.

obraczki slubneJeśli cudzoziemiec pochodzi z kraju, który należy do Unii Europejskiej, to nie ma zbyt dużych problemów z jego otrzymaniem. Trudności pojawiają się jednak jeśli nie jest obywatelem UE. Wówczas przeprowadzana jest rozmowa z konsulem, dzięki której można stwierdzić czy narzeczeni rzeczywiście chcą zawrzeć związek małżeński. Dokument wydawany jest w języku obcym, dlatego również wymagane jest tłumaczenie uwierzytelnione wykonane w Polsce. Aby wziąć ślub z obcokrajowcem, konieczny jest dowód osobisty lub paszport. Innymi ważnymi formalnościami do załatwienia w przypadku ślubu kościelnego lub tzw. konkordatowego jest dyspensa wydawana dla katolika, lub zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego oraz oświadczenie strony katolickiej, że osoba niewierząca lub osoba innej wiary nie będzie przeszkadzała w wykonywaniu praktyk katolickich osobie wierzącej.

Podsumowując, Polacy, którzy chcą zawrzeć związek małżeński z cudzoziemcem, muszą dopilnować o wiele więcej formalności niż para Polaków. Problemy pojawiają się jeśli jedno z narzeczonych nie pochodzi z kraju należącego do Unii Europejskiej. Aczkolwiek jak powszechnie wiadomo, prawdziwa miłość jest w stanie pokonać wszelkie trudności. Warto mieć to na uwadze podczas wizyty w kolejnych urzędach i placówkach.