Czym powinien się wyróżniać mundur wojskowy galowy?

W obecnym czasie, sposób ubioru żołnierzy Wojska Polskiego, jest ściśle regulowany przez odpowiedniego rodzaju rozporządzenie. W obecnym czasie, wyróżnić należy kilka najważniejszych rodzajów umundurowania, które powinny być zakładane w zależności od okoliczności.

Mundury wojskowe galowe

Wyróżnić tutaj należy strój ćwiczebny, polowy, służbowy, a także najbardziej reprezentacyjny, mundur galowy. Wiele osób, które wyrażają zainteresowanie militariami, ma spore problemy w odróżnieniu od siebie munduru galowego, od tego służbowego. Jak się okazuje, główne różnice w takiej sytuacji wynikać będą ze sposobu stosowania danego rodzaju munduru. I tak, mundury galowe noszone są przede wszystkim podczas ważnych okazji wojskowych, oraz państwowych, a także na przykład podczas najważniejszych ceremonii, na przykład wręczania dyplomów czy w czasie mianowania na wyższy stopień wojskowy. W praktyce okazuje się, że mundur wojskowy galowy wyróżnia się znacznie od pozostałych rodzajów munduru swoim wyglądem, który powinien być jednak ściśle dostosowany do rodzaju wykorzystujących dany mundur jednostek. I tak galowe mundury noszone przez wojska lądowe powinny być koloru khaki, tymczasem w przypadku marynarki wojennej – granatowego oraz białego.

W przypadku Sił Powietrznych, galowe mundury odróżniać się powinny kolorem stalowym. Ważne jest również to, aby pamiętać że mundury galowe składają się również z bardzo ważnych dodatków, w postaci na przykład dedykowanego nakrycia głowy. Chodzi tutaj na przykład o tak zwaną furażerkę, kapelusz podhalański, czy też czapkę garnizonową. Oprócz nakrycia głowy, w przypadku munduru ważną rolę odgrywa również galowe obuwie, takie jak półbuty czy też trzewiki. Mundur galowy, ze względu na noszenie go również podczas upalnej pogody, powinien być wykonany z materiałów trwałych, ale jednocześnie gwarantujących odpowiedni przepływ powietrza. Trwałość takiego munduru okazuje się być bardzo ważna biorąc pod uwagę, że korzysta się z niego zazwyczaj przez kilka lat, przez co tkanina munduru powinna być odporna na częste pranie. W obecnym czasie, wyróżnia się kilka różnych rodzajów munduru, które są noszone najczęściej na różne okazje. Przykładem jednego z bardziej popularnych rodzajów okazać się mogą jednak z pewnością mundury galowe. Te, w zależności od rodzaju jednostki, która je nosi, różnić się powinny w znacznym stopniu ogólną kolorystyką, jak też i dodatkami do takiego munduru, w postaci przede wszystkim odpowiedniego nakrycia głowy. Do munduru galowego, dobrać należy również odpowiedni rodzaj obuwia.